Hizmetlerimiz

Tübitak 1507   Teydeb   Tübitak destekleri   Alkaze   Hibe Proje   Hibe Danışmanlık   Danışmanlık   Tübitak 1501   Hibe Destek   Ar-Ge Merkezi   Tübitak danışmanlık   Ar-Ge   Arge Projesi   Tübitak 1511   Kosgeb   Turquality  
 Turquality’den Firmalara 521 Milyon TL’lik Büyük Destek!

Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality programı, Markalaşmayı sonuna kadar destekliyor. Turquality programı kapsamına alınan markalar, desteğin itici gücüyle yurtdışında büyük atılımlar yaparak marka bilinirliklerini arttırıyorlar. Öyle ki; Almanya, Rusya, İngiltere, ABD, Türk Cumhuriyetleri, Kuzey Afrika, Uzak Doğu ve Orta Doğu’da ihracatlarında % 100’ün üzerinde artış gösteren firmalarımız var. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Turquality Programı kapsamındaki markalara 2006 yılından 2013 yılının ilk 5 aylık dönemine kadar 521,44 Milyon TL kaynak aktarıldığını açıkladı. Çağlayan, bu desteğin % 54’ünün Tanıtım Harcamaları, % 17 ’sinin Danışmanlık Giderleri, % 16 ’sının da Kira ve Dekorasyon giderleri için kullanıldığını belirtti. Ayrıca 2012 yılı içerisinde firmaların yurtdışındaki markalaşma alanında yürüttüğü projelere toplam 135,3 Milyon TL destek ödemesi yapıldı.

Turquality Programına Katılan Firmalar, Başarılarını Rakamlarla Ortaya Koydular
Turquality Programı’ndan yararlanan firmalar arasında 2012 yılında yapılan anket sonuçlarına göre;Tanıtım, Reklam ve Pazarlama faaliyetlerine ilişkin destekler;  % 55,2 ile en çok faydalanılan destek kalemini oluşturdu. Onu, “Danışmanlık”, “Yurt dışı birimlere ilişkin giderler”, “Moda endüstriyel ürün tasarım giderleri”, “Sertifikasyon kalite belgeleri”, “Franchise ve Dekorasyon” giderlerine olan destekler takip etti. Turquality programına dahil olduktan sonra ihracat yaptıkları ülke sayısının arttığını açıklayan firmaların oranı % 72’ye, satışlarının arttığını beyan eden firmaların oranı % 83’e ulaştı. Bu programa dahil olmak ve 146 markanın yararlandığı Milyon TL’lik desteklerden yararlanmak için lütfen tıklayınız.
 


2012’de Turquality Programında ki Firmalara 135,3 Milyon TL Verildi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012 yılında 16 markanın, dünyanın devlet destekli ilk ve en kapsamlı marka geliştirme programı olan TURQUALITY kapsamına alındığını açıkladı. Sizin firmanızın da içinde bulunduğunuz sektörlerde de olmak kaydıyla bu markalar ve sektörleri aşağıdaki gibidir.

Gıda: Banvit
Gastronomi: BayDöner, Kahve Dünyası
Dayanıklı Tüketim Malları: Sinbo
Medikal: Alvimedica, Hi-slip
Mobilya: Nurus
Kuyum/Mücevharat: So Chic
Silah Sanayi: Sarsılmaz
Hazır Giyim: Silk & Cashmere
Tekstil: Kıvanç,
Kimya: Orgal, Silver Shoe Care Products
İmalat Sanayi: Mitaş
Otomotiv: Petlas, Starmaxx

  

2012 yılında firmalara yapılan Turquality yardımları 2011’e göre % 63 artarak 135,3 Milyon Liraya ulaşmıştır. Bu programa dahil olmak ve 132 markanın yararlandığı Milyon TL'lik desteklerden yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  

Destek Süresi 5 Yıl Uzatıldı !
TURQUALITY kapsamında desteklenen 132 markanın 46'sının da destek süresi 5 yıl daha uzatıldı. Destek süresi 5 yıl daha uzatılan markalar; Network, Efes, Atasay, Bossa, LTB, Çilek, Desa, Derri, Vitra, Hamam, Colins, Eti, BGN, Duru – Arko, Gilan, Goldaş, Ramsey, Hidromek, Selpak – Solo, İpekyol – Machka, Ülker, Dalin - Alix Avien, Koton, Serel, Zen, Vesbo, Damat Tween, Özti, Pınar, Sarar, Jimmy Key, Cross, Şölen, Temsa, W Collection – Vakko, ECA, Vestel, Taç, Mavi, Söktaş, Bingo oldu.

2009-2011 döneminde ihracat Türkiye’de 29 milyar dolar artırmıştır. Bu rakam 2012’de 40 Milyar Dolara ulaşmıştır. Firmaların markalaşmaları, halkla ilişkiler faaliyetleri, fuar ve dış birim açmaları adına Tasarım ve Turquality programları kapsamında destek sağlanmaktadır. Son 10 senede ihracat yapan firmaların 1,7 kat artmıştır ve devlet yardımlarından yararlanan firmaların sayısı 3’e katlanmıştır. 2002’de 5704 şirket 252 Milyon Lira yardım alırken, bu rakam 2012’de rekor artışla 17.293 şirkette ve 676 Milyon Liraya çıkmıştır.
  

Dış birim yardımları Turquality için önemli bir aşama olup firmalara 31 Milyon Lira destek sağlanmıştır. Tasarımlar için de firmaları 2,4 Milyon Lira ile teşvik sağlanmıştır. Turquality ve Marka programları sayesinde markaların itibarı, rekabet gücü ve ihraç ürünlerinin birim fiyatları artmaktadır. 2011'de 87 milyon tonluk malı kilosunu ortalama 1,47 dolardan ihraç ederken, 2011 yılında Turquality programına dahil firmaların ortalama ihraç ürünlerinin kilogram fiyatı 2,15 dolar seviyesine ulaşmıştır. Bu da Turquality ve Marka Programları'nın firmalara markalı, katma değeri yüksek ürün ihraç etmelerine ön ayak olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, Turquality’e giren firmaların daha yüksek kar marjıyla çalışmaya başladıklarına bir işaret olmaktadır.
    

Turquality kapsamında bulunan markalar büyük ataklar yaparak, Almanya, Rusya, İngiltere, ABD ihracatını katlamışlardır. Bu program kapsamında Colin’s markası Rusya’da kot pantolonun markası haline gelmiştir. Ülker ve Pınar Arap ülkelerinde,  Vitra ve Beko İngiltere’de, Efes ve Vestel Rusya ve BDT ülkelerinde bilinen ve tercih edilen markalar haline gelmiştir. Ekonomi Bakanı Çağlayan, yapmış olduğu açıklamaya göre “2013’te Sıhhat alanında 3 Milyar Dolar gelir elde etmeyi, Eğitim alanında 40 bin talebeyi konuk etmeyi, Bilişimde 1 Milyar Dolar ihracattı ve Film sektöründe 250 Milyon Dolar ihracatı öngördüklerini belirttiler.”
   

Turquality ve marka programına dâhil olan firmalar için markalaşma gelişim yol haritası oluşturulmasına ilişkin danışmanlık giderleri % 75 oranında ve 200 Bin ABD Doları'na kadar desteklenmektedir. Turquality ve Marka programı hakkında ve firmalara sunmuş olduğu avantajlı destekler hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız. Ayrıca Turquality ve marka programına dâhil bir marka iseniz, Turquality’e akredite bir danışmanlık firması olarak Stratejik Yol Haritanızda yer alan aşağıdaki hizmetlerimizden yararlanabilir ve bu konularda yaşamış olduğunuz sıkıntıları deneyimiz sayesinde aşabilirsiniz.
  

Ürün Portföy Analizi: Bu hizmet sayesinde mevcut ürününüzün veya geliştirmeyi düşündüğünüz ürününüzün pazar araştırmaları, rakip, marka, fiyat ve belli kriterler doğrultusunda analizleri yapılarak firmanıza en karlı ve verimli yol haritası çıkarılmaktadır.
 

Üretim Verimliliği Hizmetleri: Hem uluslararası hem de KOBİ ölçeğinde ki firmaların üretim ve imalat sırasında karşılaştıkları bütün sorunların çözümü için üretim sürecini analiz ediyor ve firmaya özel çözümler sunuyoruz. 
 

Satın Alma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Yapılandırma: Tedarik zinciri yönetiminde, tedarik kalitesini riske atmadan dışarıdan alınan hizmet ve ürün maliyetini nasıl düşürmesi gerektiği konularında benchmarking yöntemi ile dünyadaki en iyi örneklerle strateji oluşturur, sistem kurar ve kurulan sistemi uygulamaya geçiririz.
  

Finans & Muhasebe Yapılandırma: Şirketlerin üretimden satışa uzanan süreçte nakit akışını ve finans departmanın performansını arttırmaya yönelik hizmetler sunulmaktadır. 

  

Alkaze Yenilikçi Mühendislik olarak biz, “Hibe Projeler ve Devlet Destekleri Danışmanlığı” alanında Türkiye’nin en büyük ve başarılı danışmanlık firmasıyız.  2007’den bu yana 350’i aşkın hibe proje gerçekleştirdik.TÜBİTAK, AR-GE Merkezi, KOSGEB, Kalkınma Ajansı, DTM İhracat Destekleri, Turquality  Projelerinde , müşterilerimize danışmanlık veriyor ve onların hibe desteklerden faydalanmalarını sağlıyoruz. Danışmanlığımız A’dan Z’ye projenin başından sonuna kadar müşterimizle beraber yürüme biçimindedir:

- Projenizi olgunlaştırır, proje yazımını gerçekleştirir ve ilgili kuruma sunarız.
- Projenin onay sürecinde , kurul ve hakem ziyaretlerinde yol gösterir ve kabul olasılığını artırırız.
- Kabülden sonra, proje bitene kadar bütün ara raporları, şartname vb. raporlamaları hazırlarız.
- Yeni proje fırsatları çıkar çıkmaz sizi bilgilendirir ve projelerinizi beraber kurgularız.

Projelerinizi birlikte kurgulamak ve başarı ile hayatta geçirmek için bizimle hemen iletişime geçiniz.