Hizmetlerimiz

Tübitak 1507   Teydeb   Tübitak destekleri   Alkaze   Hibe Proje   Hibe Danışmanlık   Danışmanlık   Tübitak 1501   Hibe Destek   Ar-Ge Merkezi   Tübitak danışmanlık   Ar-Ge   Arge Projesi   Tübitak 1511   Kosgeb   Turquality  
 Kervan Gıda Suudi Arabistan’da 57 Mağaza Birden Açtı
2007 yılında küresel Türk markaları yaratmak için başlatılan TURQUALITY programı başarılı sonuçlar vermeye devam ediyor. Programdan destek alan firmaların başta Avrupa, ABD, Kuzey Afrika, Uzakdoğu ve Ortadoğu'ya yaptığı ihracat yüzde 100'den fazla arttı. TURQUALITY rüzgarını arkasına alan Türk markaları, yurtdışında 200'ün üzerinde mağaza açtı.
  
Bu markalardan biri de program kapsamına 2 yıl önce dâhil olan BEBETO oldu. Kervan Gıda bünyesindeki bu marka için yurtdışında 200 mağaza açılması planlanıyor. Bu doğrultuda en önemli adımlardan biri ise mart ayında Suudi Arabistan’da atıldı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katıldığı törenle bu ülkede 57 BEBETO Eğlence Adası hizmete açıldı. Törende Çağlayan, bunun Türk markalarının yurtdışındaki atılımlarının ve iki ülkenin şirketleri arasındaki ortaklığın güzel bir örneği olduğunu belirtti.
  
Kervan Gıda, Suudi Arabistan’daki bu yatırımını, ülkenin en güçlü ailelerinden Al Othaim Grubu’yla birlikte yaptı. BEBETO Eğlence Adalarının Suudi Arabistan cirosunu 2013 yılında yaklaşık % 23 artışla 4,3 milyon ABD Doları’na yükseltmesi bekleniyor. Kervan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başar, önümüzdeki 2 yıl içinde Suudi Arabistan’a ihracatı 10 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

TURQUALITY Desteğiyle Hedef Büyüttü 
Kervan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başar, Türkiye’nin ilk ve tek marka destek programı Turquality’den aldıkları destekle hedef büyüttüklerine açıkladı. Başar, “Turquality sayesinde ürünlerimiz daha katma değerli hale geldi. Dünya markası olma yolculuğuna hız verdik. Şimdi Suudi Arabistan’da da bu programın sağladığı fırsatla güçlü bir atak başlattık. Turquality programının sağlayacağı destekle önümüzdeki yıllarda da başta ABD olmak üzere çok sayıda ülkeye açılacağız” dedi.
Kervan Gıda, halen 7 kıtadan 85 ülkeye ürünlerini ihraç ediyor. Şirketin yurtdışında Azerbaycan, Cezayir, Rusya (2 adet), Filistin, İran, Irak ve Suudi Arabistan’da (57 adet) Bebeto Eğlence Adası konseptli satış noktaları bulunuyor. Kervan Gıda’nın 2012 yılında toplam ihracat geliri 40 milyon dolar oldu. Şükrü Başar, 2013 yılını ise 50 milyon dolarlık ihracat geliriyle kapatmayı hedeflediklerini belirtti.
Kervan Gıda, 2013 yılı sonuna kadar 80’i yurtdışında, 40’ı yurtiçinde olmak üzere toplam 120 tane Bebeto Eğlence Adası’na ulaşmayı hedefliyor. Başar, “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde tüm dünyada 500 Bebeto Eğlence Adası’na ulaşmayı planlıyoruz” dedi. Yurtdışı büyümelerinde Turquality programının büyük katkısını gördüklerini vurgulayan Başar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Turquality programından aldığımız destekle uluslararası marka olma hedefimiz daha gerçekçi ve daha ulaşılır görünmeye başladı. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde yurtdışında minimum yüzde 100 büyüme hedefliyoruz. Orta ve uzun vadeli hedefimiz ise dünya şekerleme sektörünün en büyük üç firmasından biri olmak.”

Kaynak: Alkaze Danışmanlık, Kervan Gıda firmasına çeşitli konularda danışmanlık hizmeti vermiş olup ancak Turquality konusunda hizmet sunmamıştır. Kervan Gıda’nın Turquality kapsamında ulaştığı başarı öyküsü bilgi ve yol göstermesi amacıyla Turquality internet sayfasından alınmıştır.