Hizmetlerimiz

Tübitak 1507   Teydeb   Tübitak destekleri   Alkaze   Hibe Proje   Hibe Danışmanlık   Danışmanlık   Tübitak 1501   Hibe Destek   Ar-Ge Merkezi   Tübitak danışmanlık   Ar-Ge   Arge Projesi   Tübitak 1511   Kosgeb   Turquality  
 Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında değerlendirilen 21 projeye 15 milyon 665 bin lira destek verildi.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programına toplam başvuru sayısının 182 olduğunu, bunlardan 32'sinin değerlendirildiğini ve 21'inin desteklenmeye uygun bulunduğunu bildirdi. Işık, bu projelerde toplam yatırım tutarının 43 milyon 418 bin lira, Bakanlığın desteğinin ise 15 milyon 665 bin lira olduğunu söyledi.

Işık, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programının ilk sonuçlarını açıkladı.

Yerli üretime çok önem verdiklerini belirten Işık, bunun için iki önemli çalışma başlattıklarını ve bunlara yönelik mevzuat düzenlemelerinin yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Bunlardan ilkinin Sanayi İşbirliği Programı, ikincisinin ise orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde kamu alımlarında yerli üretici lehine yüzde 15 fiyat avantajının zorunlu hale getirilmesi olduğunu anlatan Işık, bu iki düzenlemenin, kamu alımlarıyla yerli ürün alımına katkı sağlayacağını ifade etti.

Geçen yıl başlattıkları Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ile de öncelikli teknoloji alanlarındaki Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan teknolojik ürünlerin ticarileşmesi için işletmelere yapacakları yatırımlarda destek olmayı amaçladıklarını aktaran Işık, şunları kaydetti:

"Ülkemizde gerek kamu, gerek üniversiteler gerekse de özel sektör eliyle yenilikçi fikirlerin desteklenmesine yönelik ciddi miktarda fon ayrılıyor ve Ar-Ge çalışmaları destekleniyor ancak proje sonucunda ortaya çıkan teknolojik ürünlerin ticarileşmesi, ekonomik ve sosyal faydaya dönüşmesi konusunda arzu ettiğimiz noktada olmadığımız da açık. Ar-Ge ve yenilik projeleri çıktıları ticarileşmediği zaman, bu çıktılar rafa kaldırılıyor ve güncelliklerini yitiriyor. Bu da Ar-Ge ve yenilik konusunda yapılan kamu harcamalarının verimliliğini, etkinliğini ve geri dönüşünü olumsuz etkiliyor. Bu nedenle, Ar-Ge ve yenilik projesi çıktılarının ticarileşmesi ve yatırımı konusunu çok önemsiyoruz."
 
Bugün açıkladıkları Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programının, Ar-Ge ve yenilik projesi çıktılarının ticarileşmesi konusunda en önemli adım olduğunu vurgulayan Işık, şöyle devam etti:

"Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere 50 milyon liraya kadar olan yatırımlarında, toplamda 10 milyon liraya kadar geri ödemesiz destek sağlıyoruz. Böylece yenilikçi fikirlerin teknolojik ürünlere dönüşmesi sürecinin her aşaması destek kapsamına alınıyor. Programa ait ilk başvurular, 17 Temmuz 2014'de başlamış ve 13 Ekim 2014 itibariyle sona ermiştir. Programa toplam başvuru sayısı 182 oldu, bunlardan 32'si değerlendirildi ve 21'i desteklenmeye uygun bulundu. Bu projelerden 8'i yeni yatırım, 13'ü ise ürün çeşitlendirmedir. Yine bu projelerin 10'u yüksek teknoloji, 11'i ise orta-yüksek teknoloji alanındadır.

Destek verilecek işletmelerden 14'ü küçük, 4'ü orta ve 3'ü ise büyük işletme. Bu projelerde toplam yatırım tutarı 43 milyon 418 bin lira, Bakanlığımızın desteği ise 15 milyon 665 bin liradır. İstanbul'dan Elazığ'a, Konya'dan Çankırı'ya kadar yurdun dört bir yanından proje başvurusu geldi. Projeler makine, kimya, elektronik ve otomotiv sektörlerinde yoğunlaşmış durumda. Başvuruda bulunan diğer projelerin değerlendirme sürecinin ise halen devam ettiğini özellikle belirtmek istiyorum. Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programına ait yeni başvuruların alımına da 2 Şubat 2015'te başladık ve 3 Mart 2015'e kadar devam edeceğiz."

Detaylı bilgi ve hibe proje başvurusu için Uzman Danışmanlık ekibimize aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Örnek Ar-Ge Projesi