Hizmetlerimiz

Tübitak 1507   Teydeb   Tübitak destekleri   Alkaze   Hibe Proje   Hibe Danışmanlık   Danışmanlık   Tübitak 1501   Hibe Destek   Ar-Ge Merkezi   Tübitak danışmanlık   Ar-Ge   Arge Projesi   Tübitak 1511   Kosgeb   Turquality  
 Tübitak Ar-Ge Projeleri Şubat 2013 Kabul İstatistikleri

TÜBİTAK, 2013 yılı Şubat ayı içerisinde 82 tanesi KOBİ olmak üzere 109 firmaya Ar-Ge konusunda % 75’e varan oranlarda destek verdi. Desteklenen firmaların %13 Makine, % 12 Telekomünikasyon & İletişim, %11 Yazılım, % 7 Tekstil, % 6 İlaç ve diğer sektörlerden oluşmaktadır. TÜBİTAK tarafından verilen desteklerin ağırlıklı “Makine Sektörünü” yönelik olduğu görülmektedir. TÜBİTAK tarafından, özellikle yurtdışında var olan ama Türkiye’de üretilmeyen makinaların üretilmesine ve geliştirilmesine yönelik Ar-Ge projeleri desteklenmektedir.


Şubat ayı içerisinde desteklenen firmaların arasında Abdi İbrahim İlaç, Aksa Kimya, Arzum, Avea, Bilginet Bilişim, Bosch, Duyar Vana, DYO, Eczacıbaşı, Pirelli, Turkcell, Yapı Kredi Bankası ve Vestel gibi Türkiye’nin hemen hemen her sektöründen firmaların da yer aldığı görülmektedir. Düşünülenin aksine TÜBİTAK-TEYDEB bünyesinde daha önce hiç başvuru yapmamış firmaların, başvuruları da en az daha önce Ar-Ge projesi yapmış firmalar kadar kabul etmektedir. Bunun istatistiki olarak göstergesi geçen sene ilk altı aylık süreçten başvuruda bulunan 853 firmanın 411'i ilk kez Ar-Ge desteğinden yararlanmak üzere başvurmuş ve kabul edilmiştir. Bugüne kadar hiç Ar-Ge projesi yapmadıysanız harekete geçmeniz için tam zamanı, AR-GE projenizi birlikte hazırlamak ve TÜBİTAK’ın desteklerinden yararlanmak için bizimle hemen iletişime geçiniz.

Bu kapsamda başvurulan kaynak için gerekli olan tüm dosya hazırlığı, raporlama ve sunum faaliyetleri ile başvuru yürütme işlemleri Alkaze Danışmanlık uzmanları tarafından verilmektedir:

Eğer KOBİ iseniz, TÜBİTAK’ın % 75 oranında hibe verdiği 1507 KOBİ AR-GE programına başvuru zamanı kısıtlaması olmadan yıl içinde istediğiniz tarihte başvurarak yararlanabilirsiniz. Bu destek hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Eğer Sanayi şirketi iseniz, proje üst limiti ve başvuru zamanı kısıtlaması olmadan projelerinizi gerçekleştirmek için 1501 Sanayi AR-GE programına bakmanızı öneriyoruz.


TÜBİTAK tarafından desteklenen Makine Sektöründe ki Projeler
•    Örnek Proje 1 için tıklayınız:
•    Örnek Proje 2 için tıklayınız:

Kaynak: TÜBİTAK