Hizmetlerimiz

Tübitak 1507   Teydeb   Tübitak destekleri   Alkaze   Hibe Proje   Hibe Danışmanlık   Danışmanlık   Tübitak 1501   Hibe Destek   Ar-Ge Merkezi   Tübitak danışmanlık   Ar-Ge   Arge Projesi   Tübitak 1511   Kosgeb   Turquality  
 EUREKA Başarı Hikayesi - IETS Projesi
   
İnfina, 1995 yılında sermaye piyasaları sektöründeki kurumlara yönelik yazılım ürünleri geliştirmek amacı ile kurulmuş bir kurumdur. Piyasadaki finansal kurumlardan bağımsız bir sermaye yapısına sahiptir. Şu anda 28’i yazılım mühendisi olmak üzere yaklaşık 40 çalışana sahiptir. Ürün yelpazemizde aracı kurumlar için tam otomasyon yazılımı, ticaret platformu, fon ve portföy operasyon platformu, saklama hizmetleri yazılımı mevcuttur.
 
Infina Firması’nın, İsviçreli yazılım şirketi olan Expersoft ile 7 yıldır sadece işbirliği olmayan aynı zamanda ortaklık da içeren bir iş ilişkisi bulunmaktadır. Bu işbirliği sayesinde İsviçreli firmaların yenilik ve araştırma/geliştirme yetkinliğini çok yakından izleme ve öğrenme şansına sahip olunmuştur.
 
Expersoft ile işbirliği Infina Firması ürünlerine kalite artışı olarak yansımış ve iç piyasada Firmanın konumunu güçlendirmiştir. Bu işbirliği sayesinde firma yurtdışı piyasalara açılma fırsatı bulmuş ve ortak yaptıkları satış ve pazarlama çalışmaları ile yurtdışı satışlar yapmaya başlamışlardır.
 
Biraz da Expersoft ile işbirliği sürecinin gelişimi Infina Firması Yetkilisi Burak Arslanpay’dan dinleyelim.
    
İşbirliğimiz başlangıçta karşılıklı olarak ürünlerimizin iç ve dış piyasalardaki ilgili kurumlara pazarlanması olarak başladı. Bu süreçte ilişkimiz gelişti ve karşılıklı olarak birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Expersoft’un geliştirme, uygulama, pazarlama ve destek aşamalarındaki toptan kalite yaklaşımının başarısındaki en önemli faktörlerden bir olduğunu yakından gözlemleme fırsatı bulduk. Bunun yanı sıra yenilikçi ve araştırmacı vizyonlarını daha yakından izleme fırsatı bulduk. İşbirliğimizin gelişmesinin ardından beraber ürün geliştirme kararı aldık. Geliştirilecek ürünlerin Türkiye ve yurtdışı pazarlarda ihtiyaç duyulan ürünler olması, şirketlerimizin Pazar payını kuvvetlendirecek ürünler olması yönünde karar aldık. Aynı zamanda her iki şirketin de ürün yelpazesini genişletecek ürünler geliştirmeye karar verdik…
 
İlk projemiz TÜBİTAK destekli IPS (Investment Proposal System) projesi oldu. Bu ürünü ortak geliştirme kaynağı ile tamamladık. Gereksinim analizleri ve testler Expersoft tarafından yapıldı. Bu ürünü Almanya, İsviçre ve Ortadoğu’ya sattık.

Ortak geliştirmedeki bu başarılı çalışmanın ardından yeni teknolojiler üzerinde yeni ürünler üretmek üzere çabamızı artırdık. Bu noktada kaynak sorunu ile karşılaştık. Özellikle yeni ürün geliştirmesinde mevcut insan kaynağımızı kullanmamız, mevcuttaki projelere de destek verilmesi gerektiğinden, hem pahalı hem de geliştirme sürecinin uzun olmasına neden oluyordu. Tam bu noktada TUBİTAK ve EUREKA devreye girdi. EUREKA fonları sayesinde yaklaşık 4 yılda iki büyük proje tamamlayarak yeni bir projeye başladık. Expersoft ile beraber IETS (InterExchange Trade System), Algoritmik işlem motoru tamamlayarak, “Pairs Trading” ürününe başladık. Expersoft ile işbirliğimiz bu noktaya gelmemiş olsaydı EUREKA desteklerinden faydalanamazdık, buna karşılık EUREKA desteği olmasaydı da bu nitelikte ve hızlı ürün geliştirme ve satış imkânı bulamazdık.
 
Burak Arslanpay’ın belirttikleri hususlar çerçevesinde; Expersoft-Infina EUREKA Projesi ortaklığını madde madde özetleyecek olursak.
 •Geliştirme ve satış sonrası destek süreçleri gözden geçirilerek toplam kalite bakış açısının yakalanması,
 •Uygulamaya geçirilen otomatik test süreçleri nihai ürünlerin kalitesine doğrudan yansıması.
 •Nihai ürünlerin minimum hata ile geliştirilmesinin geliştirme süresi ve kaynağı açısından büyük avantaj sağlaması.
 •Konulara daha geniş bakış açıdan bakılmasının sağlanması.
 •Ürünlerin bütünleşme yeteneği konusunda farklı bakış açılarının yakalanması,
 •Dünyadaki gelişmeleri daha yakın ve kolay takip edilmesi,
 •Pazarlama faaliyetlerinde birlikte çalışma ile uluslararası piyasalara açılım sağlanması ve bu sayede satış gelirlerinin belirgin bir şekilde artması gibi konularda kazanımlar EUREKA Programı çerçevesinde TÜBİTAK desteğiyle ortaya konulmuştur.
 
Son olarak Infina Firması’nın IETS Projesi ile ilgili vurgulanan bu başarı hikâyesini, Firma Yetkilisi Burak Arslanpay’ın TÜBİTAK ve EUREKA Programı hakkında teşekkürleri ile kapatalım.
 
TUBİTAK ve EUREKA desteklerinin önemini bir kez daha belirtmek isterim. Ülkemizin yüksek katma değerli ve araştırma/geliştirmeye yönelik yüksek teknoloji ürünleri üretiminde kapasitesinin artmasında verilen bu desteklerin önemi çok büyüktür. Her ne kadar yeni ürünler ortaya çıkartarak şirketimizin ürün yelpazesini genişletme ve satışları artırma isteğimiz olmasına rağmen bu destekler olmasaydı hedeflerimize bu kadar kısa zamanda ulaşamazdık. Expersoft ile gelişen ortaklığımızda bu seviyelere gelemezdi.
 
Kaynak: TÜBİTAK